Sivrihisar Ulu Cami

Sivrihisar Ulucami Selçuklu döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camilerin nadir örneklerinden biridir.

Alemşah Kümbeti

Kümbet , eski Selçuklular’da katlı inşa edilmiş alt katında mezar, üst katında mescid bulunan yapılardır.Bir bakıma anıt mescidlerdir. Üst koni veya piramit şeklinde bir külahla örtülmüş olan özellikle Selçuklar devri türbelerine künbet (kümbet) denir.

Saat Kulesi

Saat Kulesi Sivrihisar’ın simgelerinden biridir. 1899 yılında döneminin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından yapılmıştır. Büyüktür ve ilgi çekicidir. Sivrihisar’ın sembolüdür.

Surp Yerotutyun Ermeni Klisesi

[pods name="visit-places" limit="10" orderby="menu_order asc" pagination="true" template="listitem-visit-places"]

Sivrihisar Tarihi Evleri

Zamanın ağırlığını taşıyan, dar yollar arasında yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi ev mimarisine uygun olarak başlatılan restorasyon çalışmaları ile eski ihtişamlı günlerine geri döndürülüyor.

Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı Kuvayı Milliye’nin kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti ve Bakanlar Kurulunun Kurtuluş Savaşı sırasında ve en kritik bir dönemde Ankara dışında ilk kez toplandığı ve önemli kararlar aldığı bir konaktır.

Nasreddin Hoca Anıt Parkı

Sivrihisarlı Nasreddin Hoca Efsaneleşen Bilgeliğiyle, Filozofluğuyla, Nükteleriyle, Dünyanın Merkezinde Sivrihisarlı Nasreddin Hoca…

Çardak Hamamı

Roma döneminden bu yana kullanılagelmiş şifalı kaplıca suyu üstüne yapılmış olan Çardak Hamamı, bir Selçuklu yapısıdır. 

Aziz Mahmut Hüdayi Cami

[pods name="visit-places" limit="10" orderby="menu_order asc" pagination="true" template="listitem-visit-places"]

Akdoğan Mescidi

Selçuklu döneminden kalma önemli bir mescid olan Akdoğan Mescidi, Sivrihisar’ın önemli bir uç şehir olduğunun göstergesidir.

1 2 Next › Last »
E-Devlet
E-Devlet
Bimer
Bimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO