Kas 23 2016

cardak-1 cardak-2 cardak-3 cardak-4 cardak-5

Tarihi Sivrihisar Çardak Hamamı Sivrihisar Belediyesi tarafından restore edilecek. Restorasyon sonrası tarihi hamam yeniden hizmete girecek.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün girişimleri ve Eskişehir Valiliği’nin desteği ile Sivrihisar Hamamkarahisar mahallesinde bulunan tarihi hamam restore edilerek tekrar hayat bulacak.

1175 yılında Umurbey tarafından yaptırılan Selçuklu eseri hamam yaklaşık 850 yıllık bir geçmişe sahip.

Tarihi hamama ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yüzügüllü, Çardak Hamamı’nın, tarihi ve kültürel miras açısında önemli bir eser olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“İlçemizin en önemli tarihi varlıklarından birisi olan Çardak Hamamı, yaklaşık 850 yıllık geçmişe sahip. Tarihi Selçuklu Eseri hamamın kısa sürede aslına uygun restorasyonunu yapıp Sivrihisar’ımızın ve Eskişehir halkımızın hizmetine sunulması ve bu kültürel mirasımızın korunup tekrar ülkemize kaplıca turizm merkezi olarak kazandırmayı hedefliyoruz. Hamamın restorasyon projeleri çizildi, koruma kurulundan onaylandı, ihale süreci ve akabinde de restorasyon çalışmaları başlayacak. Bu kültürel mirasımız restorasyonu tamamlandığında ilçemize bir doğal mirası daha kazandırmış olacağız. Sivrihisar’ımıza, Eskişehir’imize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ayrıca aynı alanda bulunan ve 1259 yılında Türkmen Bayındır Boyu Beyi, Emir Seyfettin Kızıl tarafından yaptırılmış, Türkiye’de ki nadir örneklerden Selçuklu Mirası Hamamkarahisar Cami restorasyonu içinde Sivrihisar Belediyesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşmeleri sürdürüyor. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde camii restore edilerek bu bölge önemli bir doğal turizm merkezi haline gelecek.

E-Devlet
E-Devlet
Cimer
cimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO