Kas 14

23  4 5

 

 

Sivrihisar Belediyesi, Sivrihisar’ın Son 100 Yılına Tanıklık Eden Eski Askerlik Şubesi Binasının Restorasyon Çalışmalarına Başladı. Restorasyon Tamamlandığında Tarihi Yapı Sivrihisar Kent Tarihi Müzesi Olarak Hizmete Kazandırılacak.

Tarihi binanın restorasyonunun başladığını açıklayan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Restorasyon çalışmaları tamamlandığında eski askeri hastane ile eski askerlik şubesinin de içinde bulunduğu bu bölge, önemli bir turizm merkezi haline gelecek” dedi. Kentteki tarihsel mimari mirası korumaya büyük önem verdiklerini belirten Yüzügüllü, kentteki tarihi varlıkların korunmasına yönelik çalışmalar sürdüğünü, turizme yönelik birçok projeyi hayata geçirmekte olduklarını ifade etti.

Sivrihisar Belediyesi tarihi yapının içini yine aslına uygun olarak yenileyecek. Restorasyon çalışmalarının ilk aşamasında binalar, özgün olmayan eklentilerden arındırılacak. Cephe temizliği yapılarak çatı kaplamaları ile doğramalar yenilenecek. Restorasyonun ardından tarihi bina Sivrihisar Kent Müzesi olarak tarihe tanıklık etmiş eserleri bünyesinde barındıracak.

Sivrihisar Belediyesi tarafından oluşturulacak Kent Tarihi Müzesi’nde sergilenmek üzere geçmişten günümüze taşınmış, Sivrihisar’ın tarihsel ve yöresel değerlerinden oluşan parçaların kabul işlemine başlanıldı.

 

 

 

E-Devlet
E-Devlet
Bimer
Bimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO