Tem 11 2023

SİVRİHİSAR, CİTTASLOW (SAKİN ŞEHİR) LİSTESİNE ADAY OLDU…

Sivrihisar Dünya Şehirleri İle Yarışacak !
Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip 5’inci, Eskişehir’in ise en büyük ilçesi olan Sivrihisar, Cittaslow (Sakin Şehir) listesine aday gösterildi.
Nasreddin Hoca’nın “dünyanın merkezi” olarak nitelendirdiği Sivrihisar, Cittaslow’a dahil olmasıyla 72 kriteri karşılayan sayılı turizm merkezinden biri olacak ve dünya şehirleri ile yarışacak. “Sakin Şehir” olarak belirtilen yerlerde zengin tiyatro, meydan, kafe, atölye, lokanta ve manevi değeri olan mekanlar bulunurken, bu şehirler el değmemiş tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip olmasıyla tanınıyor.
Sivrihisar, tarihi dokusu ve bu dokuya uygun yapılan restorasyon çalışmaları ile bütünleşen kent estetiği ile dikkatleri çekiyor.
Selçuklu dönemine ait birçok eserin bulunduğu ilçe, ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi görüyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yaklaşık 850 yıllık Sivrihisar Ulu Cami ise zamana karşı dik duruşuyla göze çarpıyor.
Yenilikçi projeler ile ön plana çıkan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Sivrihisar tarihi açıdan zengin bir ilçedir. Nasreddin Hocamızın ‘dünyanın merkezi’ olarak nitelendirdiği bu kadim toprakların adı artık Sakin Şehir listesinde yer alacak. Türkiye’nin incisi Sivrihisar; Chianti (İtalya), Svendborg (Danimarka), Trevi (İtalya), Naramata (Kanada), Matakana (Yeni Zelanda) gibi dünyadaki en popüler Sakin Şehirler ile yarışacak” dedi.
E-Devlet
E-Devlet
Cimer
cimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO