Tem 05 2023

SİVRİHİSARLI NASREDDİN HOCA DOĞUMUNUN 815.YILINDA DOĞDUĞU TOPRAKLARDA ANILDI…

Sivrihisar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’ni” bu yıl ülkemizde yaşanan 6 Şubat depreminin yaralarını sarmak amacıyla depremin yaşandığı illerimize hediye ettik.
Nasreddin Hoca bizim atamız, Sivrihisar’da doğmuş ve dünyaya mal olmuş bir değerimiz, bu topraklardan mayasını alan Bilge neferimiz…
Nasreddin Hocamızın çeşitli illerde görev yaptıktan sonra doğduğu topraklar olan Sivrihisar’a tekrar geldiğini ve burada vefat ettiğini bilimsel araştırmalar sonucu olarak da artık kati surette biliyoruz. Bugün Nasreddin Hocamızın torunları olarak huzur, barış, birlik ve beraberlik dileği ile göle mayamızı çaldık. Yüzyıllardır süren maya çalma geleneğini, hocamızın memleketinde sürdürüyor olmanın mutluluğu içindeyiz. Bugüne kadar tutan mayamızın, bundan sonraki nesiller için de tutması yönünde duacıyız.
Türk ve İslam düşünürü, bilge ve Felsefi Mizah ustası Sivrihisarlı Nasreddin Hocamızı 1208 yılında doğmuş olduğu Sivrihisar Nasreddin Hoca Mahallemizde (Hortu Köyünde) gerçekleştirdiğimiz anma etkinlikleri ile doğumunun 815. Yıldönümünde yad ettik. Nasreddin Hocamızın başlatmış olduğu geleneği torunları olarak devam ettirerek göle mayamızı çaldık. Güzel dileklerde bulunarak dualarımızı ettik. İlçemizde, ülkemizde ve tüm İslam aleminde hayırlara vesile olsun.
Sivrihisar Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’nin 7.si bu sene Sivrihisar’da gerçekleştirildi.
Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali bu sene Nasreddin Hoca’nın doğduğu ve öldüğü yer olarak bilinen Sivrihisar’da düzenlendi. Tören bando ekibiyle beraber Sivrihisar Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü ve temsili Nasreddin hoca Ömer Özgeneci’nin göle maya çalmasıyla başladı. Ardından hoca eşliğinde dua okundu. Sivrihisarlı çocuklar arasında yoğurt yemek yarışması düzenlendi.
9-10 yas arası çocukların katıldığı yoğurt yeme yarışmasında kızlardan Hira Nur Doğrar, erkeklerden ise Yusuf Kılıç altını bularak 1. oldu.
Bu sene Sivrihisar’da festivallerin sınırlı gerçekleştirildiğini belirten Yüzügüllü, belediye meclisi olarak aldıkları kararla bu seneki etkinliklerin bütçesinin 6 şubat depreminden etkilenenlerin barınma ve yeme ihtiyaçları için bölgeye gönderileceğini söyledi. Yüzügüllü, bir daha bu ülkede ve dünyada böyle felaketlerin yaşanmaması temennisinde bulundu.
Yüzügüllü, Sivrihisar bu sene Uluslararası Cittaslow Birliği’nin sakin şehir listesine de aday gösterildiğini belirtti.
E-Devlet
E-Devlet
Cimer
cimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO