Tem 02 2023

SİVRİHİSARLI NASREDDİN HOCA GÖLE MAYA ÇALINARAK ANILACAK

Sivrihisar Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve 4 Temmuz 2023 tarihinde 7’ncisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl anma programı olarak memleketi Sivrihisar’da yapılacak.
1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu (Nasreddin Hoca) köyünde doğan, görevi gereği çeşitli illerde bulunduktan sonra 1284 yılında Sivrihisar’da hayata veda eden felsefi mizahın en büyük temsilcisi Nasreddin Hoca’nın mezar taşı sandukası daha önce Sivrihisar’da bulunmuş ve uzun süren bilimsel araştırmalar neticesinde sandukanın Nasreddin Hoca’ya ait olduğu kesinleşmişti. Doğum ve ölüm yeri Sivrihisar olarak tescillenen Nasreddin Hoca, her yıl olduğu gibi bu yıl da memleketi Sivrihisar’da torunları tarafından anılacak.
Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 10 ili kapsayan depremler nedeniyle Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali bütçesinin deprem bölgesine gönderileceği bilgisi daha önce Sivrihisar Belediyesi Başkanlığı tarafından açıklanmıştı. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi nedeniyle 2023 yılı iftar programlarımız için ayrılan bütçe ile Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali bütçesini 2023 yılı Nisan ayı Meclis Toplantısında alınan oy birliği karar neticesinde deprem bölgesine gönderdik. Nasreddin Hocamızın torunları olarak bu zorlu günlerde üzerimize düşen görevi yerine getirmekten dolayı mutluyuz. Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’nin 7’ncisi bu yıl anma programı olarak Sivrihisar’ımızda yapılacak. Nasreddin Hoca’mızın torunları olarak göle maya çalacağız, dualar edeceğiz. Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için 4 Temmuz 2023 tarihinde herkesi Nasreddin Hoca köyümüze bekliyoruz” dedi.

2023 YILI #SİVRİHİSAR NASREDDİN HOCA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BÜTÇESİ DEPREM BÖLGELERİNE GÖNDERİLECEK !
Sivrihisar Belediye Başkanlığımızca 2023 yılı Nisan ayı Meclis Toplantısında oy birliği ile alınan karar neticesinde 2023 yılı Sivrihisar halk iftarları ve Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerimizin bütçesi yaşanan depremler nedeniyle, afet bölgesine gönderilmesi kararı alınmıştır.
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü; “Sivrihisar Belediyesi olarak deprem bölgeleri için şu ana kadar önemli katkılar yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü başkanlığında toplanan Sivrihisar Belediye Meclisi, iftar programları bütçesi ile Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali bütçesini 10 ili kapsayan deprem bölgesine gönderme kararı aldı. Oy birliği ile alınan karar neticesinde bütçe Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle afet bölgesi için kullanılacak.
Sivrihisar Belediyesi olarak depremzede vatandaşların acılarını paylaştıklarını belirten ve depremin ilk anından itibaren depremzedelerin yardımına koştuklarını aktaran Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Yaşanan deprem felaketi tüm halkımızı derinden etkiledi. Sivrihisar halkı ve Sivrihisar Belediye Başkanlığı olarak şu ana kadar 13 tır elektrikli ısıtıcı, battaniye, kıyafet, gıda ve hijyen malzemelerini deprem bölgesine ulaştırdık.” şeklinde konuşarak “Nisan ayı Sivrihisar Belediye Meclis toplantımızı gerçekleştirerek mühim kararlar aldık. Bu kararlardan biri de iftar programlarımız için ayrılan bütçe ile birlikte Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali bütçesini deprem bölgesi için harcama kararıdır.” dedi
Sivrihisar Belediyesi olarak depremin zarar verdiği illerde incelemelerde bulunduklarını anımsatan Yüzügüllü “Deprem bölgesi için önemli katkılar yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Sivrihisar halkı ve Sivrihisar Belediye Meclis üyeleri olarak tüm gücümüzle milletimizin yanındayız. Gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür, birlik olma günüdür. Bugün hep beraber yaralarımızı sarıp ayağa kalkma günüdür. Milletimizin dayanışmasıyla, devletimizin gücüyle yaşadığımız bu zorlu günleri başarılı bir şekilde aşacağız.
E-Devlet
E-Devlet
Cimer
cimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO