May 18 2023

AVUSTURYA TÜRK KÜLTÜR & GİRİŞİMCİLERİ FUARINDA SİVRİHİSAR GÖZ KAMAŞTIRDI!

Avusturya Türk Kültür & Girişimcileri Fuarı, Avusturya’nın Vorarlberg eyaletine bağlı Dornbirn şehrinde gerçekleştirildi. 12.500 metrekarelik bir alanda düzenlenen fuarda Sivrihisar Belediyesi, Eskişehir Valiliği koordinatörlüğündeki stantta yerini alarak Sivrihisar kültürünü ve değerlerini Avusturya toplumuna ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere tanıttı.
Avrupa’nın en prestijli ve içerik bakımından en zengin fuarlarından biri olan Avusturya Türk Kültür & Girişimcileri Fuarı sanat, kültür, eğitim ve birçok eğlence etkinliğiyle birlikte ziyaretçilerini Anadolu’nun zengin mirasıyla buluşturdu. Sivrihisar’ın eşsiz lezzetleri ve göz kamaştıran kilimleri, fuarın en çok ilgi gören ve konuşulan unsurları arasında yer aldı. Fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ve Sivrihisar Uygulamalı Kilim Müzesi usta öğreticisi Zeynep Duran “Hem yöre kadını hem de bir öğretmen olarak Sivrihisarımızı Türk Kültür & Girişimcileri Fuarı’nda tanıtma imkanı bulduğumdan dolayı çok mutluyum.” dedi.
“Sivrihisar, sadece bir ilçe değil, binlerce yıllık bir kültürün temsilcisidir”
Sivrihisar’da hayata geçirdiği yenilikçi projeleri ile adını ulusal ve uluslararası platformlarda sıkça duyuran Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Sivrihisar’ın yöresel kilimleri, sadece birer dokuma eseri değil aynı zamanda ilçenin tarihini, kültürünü ve halkının emeğini yansıtan önemli birer simgedir. Bu kilimler, Sivrihisarlı kadınlarımızın nesiller boyunca aktardığı el sanatı geleneğini temsil ediyor ve kadınlarımız bu geleneği artık uluslararası platformlarda kendileri tanıtma imkânı bulabiliyor.” şeklinde konuşan Yüzügüllü ayrıca “İlçemizin zengin tarihini, geleneklerini ve yöresel lezzetlerini tanıtmak bizler için çok önemli bir husus. Eskişehir’de fuara katılan tek ilçe olarak standımızda tüm değerlerimize yer vermeye gayret ettik. Sivrihisar, Anadolu’nun büyülü bir panoraması gibi, her bir köşesinde bir hazine barındırıyor. Sivrihisar, sadece bir ilçe değil, binlerce yıllık bir kültürün temsilcisidir ve bu mirası korumak ve tanıtmak hepimizin sorumluluğudur.” dedi
E-Devlet
E-Devlet
Cimer
cimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO