Nis 18

SİVRİHİSARLI SİNAN PAŞA VE NESİR EDEBİYATI KİTABI ÜLKEMİZE VE İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN…

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü İlçenin fiziki çalışmalarının yanı sıra tarihi ve kültürel yönlerini ve Sivrihisar topraklarında yetişerek ülkemize ve bilim dünyasına katkı sağlamış şahsiyetleri akademik çalışmalar ile ön plana çıkarmaya devam ediyor. Sivrihisar’ın büyük değerlerinden olan Nasreddin Hoca ve ailesine dair yeni bulguların gün ışığına çıkartıldığı ve Hızır Bey’in oğlu, Sinan Paşa’nın Nasreddin Hocanın torunu olduğunun ispatlandığı bilgilerin yer aldığı Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı ile ömrünün 50 yılını Sinan Paşa’yı araştırmaya adamış, Türk Dünyasının Ulu Çınarı Mertol Tulum’a armağan kitaplarının tanıtımını bir çok akademisyenin ve çok sayıda katılımcının yer aldığı büyük bir tanıtım ile gerçekleştirildi.
Başkan Yüzügüllü açılış konuşmasında ;
Buğün burada düşünür, gönül dostu, Türk edebiyatının büyük mizah ustası , Nasreddin Hoca’mızın Sivrihisar’da doğumunun ve Sivrihisar’da vefat ettiğinin bilimsel çalışmalar ile ispatlandığının bir kez daha altını çiziyorum. Devamında büyük bir titizlik ve özveri ile yürütülen çalışmalar neticesinde, Sivrihisar’da doğan İstanbul’un ilk kadısı Hızır Bey’in oğlu, Sanatlı Türk Nesir Edebiyatımızın Kurucusu olarak kabul edilen, değerli bilim ve devlet adamı Sinan Paşa’nın kesin bir bilgi ile Nasreddin Hoca’nın torunlarından olduğunu gün ışığına çıkaran bilgilerin yer aldığı ve Sinan Paşa konusunda bir ömür harcamış , onun eserlerini günümüz diline kazandırmış çok kıymetli hocamız Prof. Dr. Mertol Tulum’a armağan kitaplarımızın tanıtımını gerçekleştirmek üzere bir aradayız.
Kökleri Sivrihisar’a dayanan , eserleriyle sadece dönemlerini değil , günümüzü aydınlatan bu alim, bilgin ve bilim insanlarını gelecek nesillere tüm yönleriyle aktaracak ve aydınlatacak çalışmaların gerçekleşmesinden büyük mutluluk ve gurur duymaktayım.
Bu hususta ülkemize kazandırdığı eserlerle , ilçemize kattığı değer için başta Prof. Dr. Mertol Tulum olmak üzere , emeği geçen çok kıymetli hocalarımız Prof. Dr. Erol Altınsapan, Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum, Prof. Dr. Ahmet Kartal ve değerli dostum Prof. Dr. Zafer Koylu’ya emeklerinden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum, dedi.

E-Devlet
E-Devlet
Bimer
Bimer
Eskisehir Valiliği
Eskişehir Valiliği
Türkiye Kültür Portalu
Türkiye Kültür Portalu
Tarihi Kentler Birliği
Tarihi Kentler Birliği
UNESCO
UNESCO